evolution-of-light1

Mitte alati ei ole inimkond elanud mugavustes ja saanud toimetada elektri valguse abil, veel enam LED valgustuse abil nagu see on nüüdisajal võimalik.

Inimkond on läbinud pimeduse aja, ent päris ilma valgustuseta ei ole pidanud ka varasemal ajaperioodil siiski läbi ajama. Ka tol ajal olid olemas valgustusvahendid, küll lihtsamad ja tagasihoidlikumad, ent olemas nad olid. Tänapäeval ei kujuta me ette päevagi, mil meil ei ole olemas mugavusi nagu vesi, elekter ja valgustus.

Üheks tavaliseimaks valguseandjaks oli tol ajaperioodil peerg ehk piird, mis on pikk õhuke puulaast (männi- või kasepuidust), mida kasutatakse tulehakatuseks ja ajalooliselt ruumi valgustamiseks.

Hiljem hakati kasutama küünlaid, mis oli abiks valgustamisel valgusallikana ning vahel ka soojendamiseks.

Piirdevalguse vahetas välja petrooleumilamp, mille abil varasemal ajal toimus ka õppetöö ning samuti töötati ka petrooleumilambi valgel, sest tol ajal elektrit ei olnud.

Klaasiga petrooleumilambid hakkasid jõukamatesse peredesse jõudma alates 1880.aastatel.

Inimeste elu muutus aegade jooksul paremaks, mil tekkisid elektripirnid. Teadaolevalt esitati esimene kauapõlev elektripirn 1879. aastal.

Tänapäeval ei kujuta meist keegi ette õhtut ilma valguseta. Hõõglambi leiutis on üle maailma väga levinud ja ilma selleta oleks elu poole raskem ja paljud asjad jääksid tegemata. Tänapäeval kasutatakse hõõglampe kõikjal, näiteks maja laevalgustites, auto esituledes, tänavalaternates jms.

Uusim leiutis ja trend on LED valgustid, mis tänapäeval on palju kiiremad, rohkem tasuvamad ning vastupidavamad kui teised elektripirnid. Seetõttu tänapäeval paljud vahetavad oma kodudes ka tavalised elektripirnid LED pirnide vastu. LED pirnid on küll kallimad, ent selle eest on nad palju töökindlamad. LED ei põle läbi nagu teised valgusallikad, vaid pigem ajapikku nende valgusviljakus lihtsalt väheneb. Samuti on nad põrutuskindlad, keskkonnasõbralikud.

LED valgustid on valgustanud linnatänavaid ja kaunistanud jõulupuid juba pool sajandit ning teevad seda edasi ka tänapäeval.

Allikas: Wikipedia