Untitleds

Käes on külm ja pime aeg, mis tähendab seda, et ka elektrit kulub igas majapidamises rohkem kui varem. Ilma elektrita me muidugi hakkama tänapäeval ei saa, seega elektrikuludest ei pääse meist keegi.

Toome välja mõningad soovitused, kuidas on võimalik vähendada või hoida stabiilsena elektrikulud, et talvisel ajal ei muutuks elektriarved liiga suureks.

 • Elektrikulude vähendamiseks on võimalik valida sobiv elektripakett vastavalt tarbimisharjumustele.
 • Ära jäta vett kraanist jooksma hammaste pesu ajal ja dušši all käies seebitamise ajal. Mida  vähem vett kasutate, seda vähem kulub energiat selle soojendamiseks.
 • Jälgi kodus, kui võimsad seadmed sul on, sest mida võimsamad on eletkriseadmed, seda rohkem vajavad nad oma tööks elektrienergiat.
 • Kas teadsite, et tolmuimeja tarbib sama palju elektrit kui elektripliit? Seega mõelge, kas alati on mõttekas vaipa puhastada tolmuimejaga või vahepeal võiks viia vaiba välja ja kloppida see tolmust puhtaks õues. Pole mõtet hakata vahetama ka võimsamat tolmuimejat väiksema võimsusega tolmuimeja vastu, sest see pole kuidagi ökonoomsem. Väiksema võimsusega tolmuimejaga kulub tolmu kättesaamiseks rohkem aega ja energiat.
 • Seadmete elektrikulu teada saamiseks on mõistlik kasutada pistikupesa arvesteid, mis ühendatakse seinakontakti ja seadme vahele. Samuti saab selle abil teada, kas seadeldis, mis on seinakontakti jäetud ooterežiimile, tarbib elektrit või mitte.
 • Ära jäta lampi põlema ruumi, kus sa ise ei ole. Samuti mõtle, kas sul on iga tegevuse jaoks vaja ruumis lambituld põlema panna. Ka pidev lüliti kasutamine võib kulutada korralikult elektrit.
 • Vaheta hõõglambid LED-lampide vastu. LED-valgustitega on võimalik säästa aastas kuni 80% valgustusele kuluvast rahast. Samuti on LED lambid vastupidavamad.
 • Mõtle, kas sul on tarvis olla arvutis nii, et akulaadija peab olema 24/7 ühendatud arvutiga. Lase vahepeal sülearvutil töötada ka aku pealt. Ülelaadimine on vaid elektrienergia raiskamine. Samuti kui jätad akulaadija lihtsalt seinakontakti, siis tea et see jätkab seinakontaktis voolu tarbimist. Kui soovid elektrit kokku hoida, eemalda akulaadija peale mobiili või sülearvuti laadimist seinakontaktist.
 • Kui sa plaanid teha kohvi või teed, siis on mõistlik panna veekeetjasse või kohvimasinasse toasoe vesi, sest kui vesi on algselt soojem, kulub vee keema ajamiseks vähem energiat kui siis, kui vesi on täiesti külm.
 • Vee keetmisel ära pane veekeedukannu täielikult täis, kui sul on vaja sealt vaid ühte tassitäit soojavett- see on lisaenergia kulutamine. Samuti jälgi, et veekeedukann oleks katlakivist puhas, sest isegi katlakivi mõjutab kaasa elektri suurenemisele. Seega selleks, et elektrikuludelt kokku hoida, puhasta seadmeid hoolikalt katlakivist. PS! Ka boiler nõuab aegajalt puhastamist.
 • Pikemaks ajaks kodust ära lähed (nt reisile minnes), on mõistlik lülitada boiler välja. Milleks niiöelda soojendada vett, kui kedagi kodus ei ole ja tarbimist ei ole. Muidugi ka hiljem boileri sisselülitamine ja vee soojendamine võtab ka omajagu elektrienergiat, ent seda mitte nii palju kui kuuma vee hoidmine.
 • Kui varem pesid pesu päevasel ajal, mõtle kas ei saa oma teatud tegevusi lükata õhtusele või öisele ajale, mil elekter on odavam.
 • Jälgi kütteperioodil toatemperatuuri. Mõistlik om tõmmata päevaks kardinad akna eest ära ja lasta päikesevalgusel tuba soojendada. Ööseks soojuskao ärahoidmiseks tõmmata kardinad jälle ette.  Samuti tuleb aknad puhtana hoida ning talveks aknad ära soojustada. Samuti kui kavatsete tuba tuulutada, tehke seda lühiajaliselt ja vähehaaval, et soojus toast päris ära ei kaoks.

Kui jälgida oma tarbimist, on  väga lihtne välja selgitada, millised elektriseadmed kulutavad kodus kõige enam elektrit, on selleks siis pesumasin, veekeetja, oled unustanud pidevalt tulesid põlema või jätnud akulaadija seinakontakti. Muuda oma tarbimisharjumusi ja tarbi elektrit mõistlikult.

Muidugi ei tähenda see nüüd seda, et tuleb hakata pimedas elama ja toimetama, et elektrikuludelt kokku hoida. Tuleb lihtsalt jälgida oma tarbimisharjumusi ja neid vajadusel muuta, olla tarbimisel hoolsam, kui on kindel soov elektriarveid hoida stabiilsena või neid minimaliseerida.

Ei ole ju vaja õhtul televiisorit vaadata niiviisi, et kõik lambid toas põleksid. Jäta põlema vaid üks väike lamp, sest ka telekas ise valgustab teatud määral tuba. Samuti võid küünlavalgel õhtul televiisorit vaadata- ühteaegu hubane ja säästlik.

Kuidas olete Teie rahul oma elektri tarbimisega? Kas Teie  jälgite oma tarbimisharjumusi, aitamaks kaasa elektrienergia kokkuhoidmisele?