EPH2_intro_01-w500-h400-ar

Energiamajanduse vallas on see nädal teemas olnud taastuvenergia. Ühelt poolt Eesti Energia katkestas hakkepuidu kasutamise energiatootmises, kuid teiselt poolt erinevad organisatsioonid ja eraisikud astuvad samme, et suurendada taastuvenergia kasutamise osakaalu suurendamiseks Eestis.

Eelmisel nädalal ilmus uudis, et Eesti Energia võttis vastu otsuse lõpetada hakkepuidust energia tootmise Narva elektrijaamades. Otsus oli suureks ehmatuseks mitmetele puidutootjatele, kellele on hakkepuidu müük üheks tuluallikaks. Kuid sellest vahejuhtumist hoolimata on Eestis päevakajaline taastuvenergia kasutamise suurendamine mitte vähendamine.

Roheliste plaaniks on Eestis minna 100-protsendiliselt üle rohelisele elektrile. Kõige suurema osa, 60 protsenti taastuvenergiast peaks 2030.aastal moodustama tuuleenergia. Taastuvenergia Koja juhi Rene Tammisti sõnul on üleminek tehniliselt teostatav, majanduslikult otstarbekas ja keskkonnasäästlik.

Lisaks organisatsioonide suurtele plaanidele tegelevad energiasäästlikemate võimaluste otsimisega ka eraisikud. Üheks näiteks on Türi majaomanik Vello Ohu, kes on enda kodu katusele paigaldanud päiksepaneelid energia tootmiseks. Päiksepaistelistel päevadel kogutud ülejäävale energiale on ta leidnud hea lahenduse – ta müüb energia edasi Eesti Energiale. Inimene mitte ei leidnud viisi enda raha säästmiseks vaid ka raha teenimiseks. Kas pole geniaalne lahendus?

Lõppkokkuvõttes võib öelda, et igal ühel meist on võimalus võtta „ohjad“ enda kätte. Olgu selleks siis energia tarbimise vähendamine, säästlikemate energiatootmisvõimaluste kasutamine või iseseisev energia tootmine. Uurige oma võimalusi, leidke rahastamisallikaid ja teostage oma plaanid, et säästa kulusid ja keskkonda.