Hõõglamp, mis on kõnekeeles tuntud ka kui elektripirn, on valgustusseade, kus helendub elektrivoolu poolt kõrge temperatuurini kuumutatud hõõgniit.

19. sajandi jooksul tegid paljud leiutajad edusamme pikaajaliste hõõglampide loomise suunas ning 1879. aastal valmistasid Ameerika leiutaja Thomas Edison ning Inglismaa füüsik ja keemik Joseph Wilson Swan hõõgniidi, mis kestis piisavalt kaua, et sellest kasu oleks. Edison arendas seda 1880. aastal edasi ning leiutas elektripirni, mis põles kuni 1200 tundi.

USA California osariigi Livermore’i tuletõrjedepoos asub maailma vanim elektripirn, mis tähistas aastal 2011 oma 110. sünnipäeva. Just täpselt nii palju aastaid tagasi süüdati see elektripirn esimest korda. Pirn kruviti Livermore’i linna 6. tuletõrjejaoskonnas laevalgusti sisse 1901. aastal ning sellest ajast praeguseni on see seal välja vahetamata põlenud. 60W elektripirn jõudis ka Guinessi rekorditeraamatusse.

Tuleb tõdeda, et pirni karjäär pole olnud laitmatu. Aastal 1901 vilkus see pisut, aastal 1937 ei põlenud nädal aega ja viimati oli rivist väljas 1970. aastate keskel, mil toimus elektrikatkestus.

Väike elektripirn on tuletõrjujatele andnud valgust rohkem kui üle saja aasta ning valgustab ka edasi. Pirn põleb küll väga väikesel võimsusel, ent sellest hoolimata peaks see olema juba ammu läbi. Teadlased pole siiani osanud lahendada mõistatust.

Pirni pika eluaja auks on korraldatud ja korraldatakse ka edasi pidustusi. Pirni tegemistel hoiab silma peal Lynn Owens.

Vanima elektripirni käekäiku saab jälgida ka internetileheküljel: www.centennialbulb.org või facebookis: https://www.facebook.com/livermorecentenniallightbulb

 

Allikas: Livermore Centennial Light Bulb