Enamus kodustest majapidamisseadmetest, mis meie elu lihtsamaks teevad, töötavad elektriga.

Kuidas säästa elektrit? Energiasäästu on lihtne alustada, selleks piisab väikestest muutustest igapäevases käitumises. Energiasääst tähendab seda, et hindame kriitiliselt oma tarbimisharjumusi ja ostuotsuseid ning arvestame sellega, kui palju meile mõni harjumus või eelistus tegelikult pikema aja jooksul energias ja rahas maksma läheb.

Palju ja kus suudame kodus säästa üha tõusvate hindade ning enamate kodumasinate puhul- selleks on välja toodud mõned näpunäited, kuidas elektrit kokkuhoidlikult kasutada:

1.    Lülita välja valgustid ja seadmed, mida ei kasutata– sealhulgas teleri, audio- ja videotehnika mittekasutamisel on mõttekas need kohe ooterežiimile lülitada. Kui seadmeid ei kasutata pikema aja jooksul, lülita need täiesti välja.

2.    Eelista võimalusel säästupirne või valgusdioode (LED-e), kuna on tõestatud, et  need põlevad kauem, tarbides samal ajal 80% vähem elektrit.

3.    Pesumasina kasutamisel eelista madalaid temperatuure, sest vee soojendamiseks kulub üle 80% pesumasina energiast. Tänapäevased pesuvahendid pesevad enamasti pesu puhtaks juba 30°C või 40°C kraadi juures.

4.    Eemalda akulaadija seinakontaktist, kui mobiiltelefon või akupatareid on laetud. On teada, et akulaadijad jätkavad ka seinakontakti jäädes voolu tarbimist.

5.    Vee keetmisel kasuta pigem elektrikannu ning pane kannu või kohvimasinasse täpselt nii palju vett, kui hetkel vaja on. Vee keetmisel elektripliidil kulub kuni 50% rohkem elektrit.

6.    Eelista kodumasinaid, mis kuuluvad A-klassi ehk mille energiatarve on kõige väiksem.

7.    Ära seadista kuumaveeboilerit liiga kuumaks, piisab temperatuurist 55-60°C. Vee liigne kuumutamine ja kuumana hoidmine tõstab liigselt elektritarvet.

8.    Toidu valmistamisel aseta alati potile kaas peale, sest nii väheneb energiakasutus kuni neli korda ja toit valmib kiiremini. Kui vesi keeb, keera kuumus väiksemaks, sest suurem temperatuur ei tõsta vee temperatuuri nagunii üle 100°C.

9.    Sauna tehes ära lülita elektrikerist sisse liiga vara. Saun peaks olema soe just selleks ajaks, kui keegi sinna läheb.

10.    Kui kütad elektriga, siis lase küttekulude vähendamiseks vajadusel uuendada küttesüsteem, täiustada hoone soojustust ja ventilatsioonisüsteemi ning vaheta vanad aknad energiasäästlikumate vastu.

11.    Ära hoia päeval kardinaid ees– tõmba need eest ära ja lase päikesevalgusel tuba soojendada.

 

Allikas: http://www.starman.ee/teenused/elekter/elektri-kokkuhoid