Valgusdioodi ehitus

 

Valgusdioodi kohta kasutatakse rahvusvahelist lühendit LED (inglise keelest Light- Emitting Diode- valgust kiirgav diood) ja eesti keelset mugandust leed.

LED-i kui praktilist elektroonikakomponenti tutvustati aastal 1962. Kõigepealt leidsid esimesed laiatarbe valgusdioodid kasutust kallimates masinates nagu laboratooriumite ja elektroonika testseadmetes, asendamaks hõõd- ja neoonindikaatorlampe ning seejärel ka seitsme-segmendi kuvarites. Hiljem tulid need kasutusele ka sellistes levinud seadmetes nagu televiisorid, raadiod, telefonid, kalkulaatorid ja isegi kellad. Digitaalsetes kellades kasutati LED-e juba 1960. aastatest saati ja neid kasutatakse siiani kellade valmistamisel.

 

Foto: Vikipeedia. Valgusdioodi ehitus.

Miks peaks kasutama LED valgusteid?

LED lambid pakuvad palju eeliseid võrreldes hõõglambi ja kompaktlambiga. LED valgustid on ühed tõhusaimad valgustid, tarbides vaid 10% elektrienergiat võrreldes tavavalgustitega. Seega võime säästa palju raha. Heal LED´il on pikk kasutusiga, 50000 tundi või enam, mis on 50 korda rohkem kui traditsiooniline valgusallikas.

Omadused

LED -valgusti tööiga ei lühenda valgusti pidev sisse-  ja välja lülitamine. Samuti ei mõjuta tema tööd sellises koguses külma õhku ja vibratsiooni, mis hõõglambi töö lõpetab. LED- valgustitel saab valida valgustemperatuuri külmast – soojani, see on tootepakendile ära toodud Kelvinites. Mida suurem Kelvinite arv, seda külmem valgus. Nt: 3500K ja alla on soevalgus, 4500K päevavalgus, rohkem kui 5500K valgevalgus ja 6500K külmvalgus.Valida saab ka RGB valgusti, millel võib värvitooni ise puldist valida.

Keskkonnasõbralikkus

LED valgustites ei kasutata kahjulikke gaase, nagu elavhõbe. Valgustile on juurde märgitud RoHS tähis (RoHS direktiiv ehk Euroopa Liidu säte, millega piiratakse teatavate ohtlike ainete kasutamise piiramise kohta elektri-ja elektroonikaseadmetes). Seega, kes tahab säästa loodust ja energiat, tuleb üle minna LED-valgustusele.

Kuidas ära tunda head ja kvaliteetset LED valgustit?

*Korraliku LED valgusti eluiga on vähemalt 50000 töötundi ja parimatel juba enamgi.

*Luumeni ja Wati suhe 1W kohta võiks olla rohkem kui 90 lm.

*LED vajab jahutuseks alumiiniumkorpust, et LED`i üdi ei kuumeneks liialt!

*LED-valgustit ostes jälgi pakendil ka valgusvihu nurkka (nt: 45`C). Sellest oleneb,

kuhu millist valgustit osta. Küsi kindlasti nõu klienditeenindajalt.

*Pakendil peab olema CE ja RoHS tähised.  Samuti on seal tähised : DC- alalisvoolu-pinge  või AC- vahelduvpinge. Neist sõltub, millisesse vooluringi võib lampi paigaldada. (Nt: DC12V või AC 100-240V).

 

SÄÄSTA LOODUST JA ENERGIAT- MINE ÜLE LED-VALGUSTUSELE!

 

Allikas: Vikipeedia veebientsüklopeedia; jk-group.ee